+48 796461536
+48 692461536
Moje konto
  • Oferta
    • Komputery poleasingowe dla szkół – iMac, MacBook
    • Telefony poleasingowe Apple
    • Tablety poleasingowe Apple
    • Laptopy poleasingowe Apple
    • Komputery poleasingowe Apple
    • Podzespoły komputerowe poleasingowe
    • Dodatki Apple
    • Naprawa
    • Skup sprzętu Apple
  • Sklep
  • Serwis Apple
    • Diagnostyka Apple
    • Rozbudowa komputera Apple
    • Czyszczenie Apple Warszawa
    • Naprawa Serwis Apple Warszawa
    • Wymiana Komponentów
    • Naprawa Apple po zalaniu Warszawa
    • Odblokowanie iPhone Warszawa
    • Odzyskiwanie danych Apple Warszawa
    • Wymiana ekranu iPhone Warszawa
    • Wymiana baterii iPhone Warszawa
  • News
  • Kontakt
    • Kontakt
    • Opinie
    • O nas
Logo TaniMacBook.pl Poleasingowy Sprzęt i Serwis Apple
  • MacBook PRO
    • MacBook Pro 13
    • MacBook Pro 14
    • MacBook Pro 15
    • MacBook Pro 16
  • MacBook AIR
    • MacBook AIR 13
    • MacBook AIR 15
  • iMac
    • iMac 21
    • iMac 24 M1 M3
    • iMac 27
    • Mac Studio
  • iPady
  • iPhone
  • Akcesoria
  • Części
    • Dyski
    • Baterie
    • Matryce
    • Gładziki
    • Płyty główne (logic board)
Produkt został dodany do koszyka.
Tani MacBook / Jaki MacBook kupić w 2026 roku? Porównanie modeli od 2000 do 7500 zł

Jaki MacBook kupić w 2026 roku? Porównanie modeli od 2000 do 7500 zł

Posted on 3 sie o 14:12
Brak komentarzy
Jaki MacBook kupić w 2026 roku – porównanie MacBook Air i MacBook Pro
Jaki MacBook kupić w 2026 roku – porównanie MacBook Air i MacBook Pro

Wybór MacBooka w 2026 roku nie sprowadza się już do pytania, który model jest najnowszy. Znacznie ważniejsze jest dopasowanie procesora, pamięci RAM, pojemności dysku, wielkości ekranu oraz ceny do rzeczywistych potrzeb. Używany MacBook Air M1 za około 2000 zł może być świetnym komputerem do nauki i pracy biurowej. Z kolei MacBook Pro 16 z M1 Max nadal zapewnia wydajność wystarczającą do profesjonalnego montażu filmów, grafiki 3D i dużych projektów programistycznych.

W tym porównaniu omawiamy cztery komputery dostępne w różnych przedziałach cenowych:

  • MacBook Air 13 M1 8 GB/256 GB za 2000 zł,
  • MacBook Pro 13 M1 16 GB/512 GB za 3200 zł,
  • nowy MacBook Air 13 M2 16 GB/1 TB za 4500 zł,
  • MacBook Pro 16 M1 Max 32 GB/2 TB za 7500 zł.

Każdy z nich jest przeznaczony dla innego użytkownika. Dlatego zamiast wskazywać jeden model jako najlepszy dla wszystkich, porównamy ich możliwości, ograniczenia i opłacalność.

Jaki MacBook kupić w 2026 roku? Najważniejsze różnice

Najtańszym modelem w naszym porównaniu jest MacBook Air M1 8 GB/256 GB . Kosztuje około 2000 zł, a mimo to oferuje ekran Retina, bezgłośną pracę, dobrą baterię i wydajność wystarczającą do nauki, internetu, dokumentów oraz codziennej pracy biurowej.

Większy zapas możliwości zapewnia MacBook Pro 13 M1 16 GB/512 GB . Ma dwa razy więcej pamięci RAM i większy dysk, dlatego lepiej radzi sobie z wielozadaniowością, programowaniem, obróbką zdjęć oraz dłuższą pracą pod obciążeniem.

MacBook Air M2 16 GB/1 TB jest najnowocześniejszym konstrukcyjnie modelem w tym zestawieniu. Oferuje smukłą obudowę, ładowanie MagSafe, większy ekran, 16 GB pamięci oraz pojemny dysk 1 TB. To szczególnie dobry wybór do pracy mobilnej.

Najwydajniejszą propozycją pozostaje MacBook Pro 16 M1 Max 32 GB/2 TB . To mobilna stacja robocza z 32-rdzeniową grafiką, ekranem Liquid Retina XDR i rozbudowanym zestawem portów. Nadal zapewnia wydajność wystarczającą do profesjonalnego montażu filmów, grafiki 3D, produkcji muzycznej i dużych projektów programistycznych.

Model RAM / SSD Ekran Najlepsze zastosowanie
MacBook Air M1 A2337 8 GB / 256 GB 13,3″ Retina Nauka, internet, dokumenty i multimedia
MacBook Pro 13 M1 A2338 16 GB / 512 GB 13,3″ Retina Praca biurowa, programowanie i lekka grafika
MacBook Air M2 A2681 16 GB / 1 TB 13,6″ Liquid Retina Mobilna praca, zdjęcia, multimedia i duża liczba plików
MacBook Pro 16 M1 Max A2485 32 GB / 2 TB 16,2″ Liquid Retina XDR Montaż wideo, grafika 3D, muzyka i duże projekty

MacBook Air M1 8 GB/256 GB – najlepszy tani MacBook do podstawowych zadań

MacBook Air 13 A2337 z układem M1 pozostaje jednym z najbardziej opłacalnych komputerów Apple. Cena 2000 zł sprawia, że jest dostępny w budżecie typowym dla nowych laptopów klasy podstawowej. Jednocześnie oferuje znacznie lepszy ekran i bardzo dobrą kulturę pracy.

Procesor M1 ma 8-rdzeniowe CPU i zintegrowany układ graficzny. W codziennym użytkowaniu komputer działa płynnie podczas przeglądania internetu, oglądania filmów, prowadzenia wideorozmów oraz pracy w pakietach biurowych. Bez problemu poradzi sobie z Wordem, Excelem, pocztą, systemami sprzedażowymi, podstawową obróbką zdjęć i prostymi projektami wideo.

Obudowa nie ma wentylatora, dlatego MacBook Air M1 pracuje bezgłośnie. Waży około 1,29 kg, więc dobrze sprawdza się w szkole, na uczelni oraz podczas podróży. Ekran Retina 2560 × 1600 px zapewnia ostry obraz i wyraźny tekst.

Jaki MacBook kupić w 2026 roku – porównanie MacBook Air i MacBook Pro

Czy 8 GB RAM wystarczy?

Największym ograniczeniem tej konfiguracji jest 8 GB zunifikowanej pamięci. Do typowej pracy nadal może wystarczyć, jednak trzeba rozsądnie zarządzać liczbą uruchomionych aplikacji. Kilkanaście kart przeglądarki, komunikator, dokumenty i odtwarzana muzyka nie powinny być problemem. Trudności mogą pojawić się przy pracy z dużymi plikami RAW, rozbudowanym montażu filmów, maszynach wirtualnych albo wielu wymagających programach uruchomionych jednocześnie. Temat ten omawiamy dokładniej w poradniku czy 8 GB RAM w MacBooku wystarczy w 2026 roku. Dysk 256 GB także wymaga pewnej dyscypliny. Po zainstalowaniu systemu i aplikacji przestrzeń może szybko się kurczyć. Problem można jednak rozwiązać przez iCloud albo zewnętrzny dysk SSD. MacBook Air M1 w klasie B może mieć mocniejsze ślady użytkowania, niewielkie wgniecenia lub plamki na ekranie. Pozostaje jednak w pełni sprawny technicznie. To odpowiednia propozycja dla osoby, która bardziej ceni niską cenę i funkcjonalność niż idealny wygląd obudowy. Więcej modeli w podobnym budżecie opisaliśmy w artykule najlepszy tani MacBook do 4000 zł.
Jaki MacBook kupić w 2026 roku – porównanie MacBook Air i MacBook Pro

MacBook Air M1 8 GB/256 GB – najlepszy tani MacBook do podstawowych zadań

MacBook Pro 13 A2338 korzysta z tego samego układu M1 co MacBook Air, ale prezentowana konfiguracja ma 16 GB pamięci RAM i dysk SSD 512 GB. To dwie bardzo istotne różnice, które wyraźnie zwiększają komfort pracy.

Większa pamięć pozwala swobodniej korzystać z wielu aplikacji jednocześnie. Model dobrze sprawdzi się u programistów, fotografów, pracowników biurowych, właścicieli firm i osób tworzących materiały do internetu. Może obsługiwać większe projekty w Photoshopie, Lightroomie, Logic Pro, Xcode czy Final Cut Pro.

Aktywne chłodzenie pomaga utrzymać wydajność podczas dłuższego obciążenia. Air M1 może po pewnym czasie zmniejszyć taktowanie, ponieważ rozprasza ciepło bez wentylatora. MacBook Pro skuteczniej kontroluje temperaturę, dlatego lepiej nadaje się do regularnego eksportowania filmów, kompilowania kodu lub przetwarzania większych plików.

Dysk 512 GB stanowi rozsądne minimum na kilka lat. Mieści system, aplikacje, dokumenty i sporą bibliotekę zdjęć bez konieczności ciągłego przenoszenia danych.

Jaki MacBook kupić w 2026 roku – porównanie MacBook Air i MacBook Pro

Dla kogo MacBook Pro 13 M1 będzie najlepszy?

To szczególnie dobry wybór dla osoby, która nie chce wydawać 4500–7500 zł, ale potrzebuje 16 GB RAM. W cenie 3200 zł otrzymujemy komputer klasy A z sześciomiesięczną gwarancją, ekranem Retina o jasności 500 nitów oraz kompaktową obudową ważącą około 1,4 kg.

Trzeba pamiętać o ograniczonej liczbie złączy. Model ma tylko dwa porty Thunderbolt/USB-C oraz gniazdo słuchawkowe. Do monitora, dysku, czytnika kart i pozostałych urządzeń może być potrzebna stacja dokująca.

Jest to jednak najbardziej uniwersalna propozycja w całym zestawieniu. Oferuje zdecydowanie większy zapas niż Air M1 8 GB, a jednocześnie kosztuje znacznie mniej od profesjonalnego MacBooka Pro 16.

Jaki MacBook kupić w 2026 roku – porównanie MacBook Air i MacBook Pro

MacBook Air M2 16 GB/1 TB – mobilność, nowocześniejsza konstrukcja i dużo miejsca

MacBook Air 13 A2681 z układem M2 jest propozycją dla użytkownika, który szuka nowego, lekkiego komputera z dużą pamięcią. Konfiguracja 16 GB RAM i 1 TB SSD eliminuje dwa najczęstsze ograniczenia podstawowych modeli Air.

Procesor M2 zapewnia wyższą wydajność od M1, ale w codziennym użytkowaniu najważniejsze będą pozostałe cechy. Komputer ma nowszą, płaską konstrukcję, ekran Liquid Retina o przekątnej 13,6 cala, port MagSafe do ładowania oraz kamerę 1080p. Dzięki MagSafe oba porty USB-C pozostają dostępne podczas podłączenia zasilacza.

Dysk 1 TB jest dużym atutem dla fotografów, studentów, przedsiębiorców oraz użytkowników przechowujących wiele dokumentów i multimediów. Pozwala pracować bez ciągłego podłączania dodatkowego nośnika. Z kolei 16 GB pamięci zapewnia płynne działanie przy dużej liczbie kart, aplikacji biurowych, edycji zdjęć i lekkim montażu wideo.

Jaki MacBook kupić w 2026 roku – porównanie MacBook Air i MacBook Pro

Nowy Air M2 czy używany Pro M1?

W cenie 4500 zł Air M2 jest droższy od MacBooka Pro 13 M1 16 GB/512 GB o 1300 zł. Dopłata nie daje dwukrotnie większej wydajności. Otrzymujemy jednak nowszą konstrukcję, dwukrotnie większy dysk, większy ekran, MagSafe i nowy egzemplarz z 12-miesięczną gwarancją. Air M2 będzie lepszy dla osoby często podróżującej, pracującej w ciszy i ceniącej nowocześniejszy wygląd. MacBook Pro 13 M1 będzie natomiast bardziej opłacalny, gdy priorytetami są 16 GB RAM, dobra wydajność i możliwie niska cena. Nowego Aira porównaliśmy również z budżetowym modelem Apple w artykule MacBook Air M2 czy MacBook Neo – który wybrać w 2026 roku.
Jaki MacBook kupić w 2026 roku – porównanie MacBook Air i MacBook Pro

MacBook Pro 16 M1 Max 32 GB/2 TB – komputer dla profesjonalisty

MacBook Pro 16 A2485 z M1 Max znajduje się w zupełnie innej klasie niż trzy pozostałe modele. Został zaprojektowany do długiej pracy pod dużym obciążeniem i może zastąpić komputer stacjonarny.

Układ M1 Max ma 10-rdzeniowe CPU oraz 32-rdzeniowy GPU. Towarzyszy mu 32 GB zunifikowanej pamięci i dysk SSD o pojemności 2 TB. Taka konfiguracja nadaje się do montażu materiałów 4K i 8K, rozbudowanej edycji zdjęć, grafiki 3D, produkcji muzycznej, programowania i pracy na kilku monitorach.

Duży ekran Liquid Retina XDR 3456 × 2234 px obsługuje HDR i odświeżanie ProMotion do 120 Hz. Oferuje znacznie lepszy kontrast i płynność niż wyświetlacze w modelach Air oraz 13-calowym Pro. Dla fotografa, montażysty i grafika może ograniczyć potrzebę korzystania z zewnętrznego monitora.

MacBook Pro 16 ma także trzy porty Thunderbolt 4, HDMI, czytnik kart SDXC, MagSafe i gniazdo słuchawkowe. Fotograf może bezpośrednio włożyć kartę pamięci, a użytkownik monitora nie potrzebuje adaptera USB-C do HDMI.

Jaki MacBook kupić w 2026 roku – porównanie MacBook Air i MacBook Pro

Czy M1 Max nadal ma sens w 2026 roku?

Tak, zwłaszcza w konfiguracji 32 GB/2 TB dostępnej za 7500 zł. Nowsza generacja procesora może być szybsza w wybranych zadaniach, jednak o komforcie pracy decyduje również liczba rdzeni GPU, pamięć, chłodzenie, ekran i pojemność dysku. Osoba kupująca podstawowego, nowszego MacBooka niekoniecznie otrzyma lepsze narzędzie do profesjonalnej pracy. M1 Max nadal ma sprzętowe silniki multimedialne, bardzo mocną grafikę oraz szeroką przepustowość pamięci. Jego możliwości szerzej omawiamy w osobnym tekście MacBook Pro 16 M1 Max 32 GB – czy warto kupić go w 2026 roku. Największymi wadami tego modelu są masa i rozmiar. Waży ponad 2 kg, a zasilacz 140 W dodatkowo zwiększa ciężar zestawu. Nie jest więc najlepszym wyborem dla osoby, która codziennie nosi komputer między domem a biurem
Jaki MacBook kupić w 2026 roku – porównanie MacBook Air i MacBook Pro

Który MacBook wybrać do konkretnego zastosowania?

Zastosowanie Najlepszy wybór Dlaczego?
Nauka i internet MacBook Air M1 8 GB/256 GB Niska cena, mała masa i wydajność wystarczająca do nauki, internetu oraz multimediów.
Praca biurowa i firma MacBook Pro 13 M1 16 GB/512 GB Więcej pamięci RAM, większy dysk i bardzo dobry stosunek ceny do możliwości.
Podróże i praca mobilna MacBook Air M2 16 GB/1 TB Lekka konstrukcja, MagSafe, nowoczesna obudowa i pojemny dysk SSD.
Programowanie MacBook Pro 13 M1 lub MacBook Pro 16 M1 Max Wybór zależy od wielkości projektów, liczby uruchomionych narzędzi i potrzebnej pamięci.
Fotografia MacBook Air M2 16 GB/1 TB Duży dysk, dobra mobilność i wydajność wystarczająca do pracy ze zdjęciami.
Montaż wideo i grafika 3D MacBook Pro 16 M1 Max 32-rdzeniowy GPU, 32 GB RAM, aktywne chłodzenie i ekran Liquid Retina XDR.

Szerzej różnice konstrukcyjne i użytkowe opisujemy w poradniku MacBook Air czy MacBook Pro – który wybrać w 2026 roku .

Czy lepiej kupić starszego MacBooka w mocnej konfiguracji?

Rok produkcji nie powinien być jedynym kryterium. Starszy MacBook z 16 lub 32 GB RAM może być bardziej praktyczny niż nowszy model w podstawowej konfiguracji. Dotyczy to zwłaszcza programowania, pracy kreatywnej i wielozadaniowości.

Nowszy procesor może zapewnić lepszą wydajność jednego rdzenia i dłuższe wsparcie systemowe. Nie zastąpi jednak dodatkowej pamięci, większego dysku, lepszego chłodzenia ani większej liczby portów. Komponentów tych nie można później rozbudować.

Przed zakupem warto więc odpowiedzieć sobie na trzy pytania: jakie programy będą używane, ile danych ma być przechowywanych lokalnie oraz jak długo komputer ma pozostać podstawowym narzędziem pracy.

Jaki MacBook kupić w 2026 roku – porównanie MacBook Air i MacBook Pro

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jaki MacBook najlepiej kupić do 3000 zł?

Do podstawowej pracy najlepszym wyborem będzie MacBook Air M1 8 GB/256 GB. Gdy budżet można zwiększyć do około 3200 zł, znacznie bardziej przyszłościowy będzie MacBook Pro 13 M1 z 16 GB RAM i dyskiem 512 GB.

Czy MacBook M1 nadal warto kupić w 2026 roku?

Tak. Układ M1 nadal zapewnia płynne działanie systemu, aplikacji biurowych, przeglądarek i wielu programów kreatywnych. Warto jednak wybrać konfigurację pamięci odpowiednią do planowanych zadań.

Czy lepiej kupić M1 16 GB czy M2 8 GB?

Do wielozadaniowości i dłuższej pracy z wymagającymi programami zazwyczaj lepszym wyborem będzie M1 z 16 GB RAM. M2 8 GB ma nowszy procesor, ale mniejsza pamięć może szybciej stać się ograniczeniem.

Czy dysk 256 GB wystarczy?

Do dokumentów, nauki i korzystania z chmury może wystarczyć. Fotografowie, montażyści i osoby przechowujące dużo plików powinny wybrać 512 GB, 1 TB albo korzystać z zewnętrznego SSD.

Czy MacBook Air nadaje się do montażu filmów?

Tak, szczególnie do krótszych projektów i materiałów wideo publikowanych w internecie. Do regularnej pracy z dużymi projektami, wieloma efektami i materiałami wysokiej rozdzielczości lepszy będzie MacBook Pro z aktywnym chłodzeniem.

Czy MacBook Pro 16 M1 Max nie jest już za stary?

Nie pod względem wydajności. Procesor M1 Max, 32 GB pamięci i 32-rdzeniowa grafika nadal tworzą bardzo mocną konfigurację. Należy natomiast sprawdzić stan techniczny, kondycję baterii i warunki gwarancji konkretnego egzemplarza.

Który model najlepiej nadaje się dla fotografa?

MacBook Air M2 16 GB/1 TB jest bardzo dobrym wyborem mobilnym. Fotograf pracujący z dużymi bibliotekami RAW i oczekujący najlepszego ekranu powinien rozważyć MacBooka Pro 16 M1 Max.

Czy można później zwiększyć RAM lub SSD?

Nie. W MacBookach z Apple Silicon pamięć RAM i wewnętrzny dysk są zintegrowane z konstrukcją urządzenia. Konfigurację należy dobrać przed zakupem.

Czy warto dopłacić do 16 GB RAM?

W większości przypadków tak, szczególnie gdy komputer ma służyć przez kilka lat. Pamięć 16 GB zwiększa komfort wielozadaniowości i pozwala swobodniej korzystać z aplikacji profesjonalnych.

Podsumowanie – jaki MacBook najbardziej opłaca się w 2026 roku?

MacBook Air M1 8 GB/256 GB za 2000 zł jest najlepszą propozycją dla ucznia, studenta i osoby potrzebującej taniego komputera do internetu, dokumentów oraz multimediów. Trzeba zaakceptować klasę B, 8 GB pamięci i mniejszy dysk.

MacBook Pro 13 M1 16 GB/512 GB za 3200 zł oferuje najlepszy stosunek ceny do możliwości. Ma wystarczająco dużo pamięci do poważniejszej pracy, aktywne chłodzenie i dwukrotnie większy dysk niż podstawowy Air.

Nowy MacBook Air M2 16 GB/1 TB za 4500 zł będzie najbardziej uniwersalny dla osoby mobilnej. Zapewnia nowocześniejszą konstrukcję, dużo miejsca na dane i pełną, 12-miesięczną gwarancję.

MacBook Pro 16 M1 Max 32 GB/2 TB za 7500 zł jest natomiast bezkonkurencyjny w tym zestawieniu pod względem wydajności, ekranu i możliwości rozbudowanego stanowiska pracy. To właściwy wybór dla profesjonalisty, ale przesadny do samego internetu i dokumentów.

Tutaj dyskutujemy o nowych informacji na temat nowej generacji iPad’ów 👇

Nowe iPady 2026 i 2027 – OLED, Apple Intelligence, M6 i chłodzenie komorą parową

Udostępnij:

  • Share on X (Otwiera się w nowym oknie) X
  • Share on Facebook (Otwiera się w nowym oknie) Facebook

Dodaj do ulubionych:

Lubię Wczytywanie…

Powiązane

Poprzedni wpis
Nowe iPady 2026 i 2027 – OLED, Apple Intelligence, M6 i chłodzenie komorą parową
Następny wpis
Apple Event 2026 – iPhone 18 Pro, iPhone Ultra, Apple Watch Series 12 i AirPods 5. Co zobaczymy we wrześniu?

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Ostatnie wpisy

  • Czy iPad może zastąpić MacBooka? iPad Air czy MacBook do pracy w 2026 roku 5 listopada 2026
  • Apple pokazało nowe Maki: dotykowy MacBook Pro OLED, MacBook Pro M6 i iMac M6 28 października 2026
  • iPhone Duo po premierze – pierwsze reakcje, problemy z dostępnością i plany Apple na kolejne generacje 23 października 2026
  • Co Apple pokaże 13 października? Home Hub, nowe Apple TV i HomePod mini, a później OLED MacBook Pro 9 października 2026
  • Jaki Mac dla profesjonalisty w 2026 roku? MacBook Pro M1 Max, M3 Max, M4 Pro czy Mac Studio M1 Ultra 30 września 2026

Kategorie

  • Newsy (111)

Potrzebujesz pomocy?

Jeżeli nie wiesze jaki sprzęt wybrać który spełnił twoje oczekiwania, możesz zadzwonić na nasz telefon kontaktowy i otrzymasz bezpłatną informacje bądź wycenę posiadanych przez nas komputerów.

Masz uszkodzonego, zalanego MacBooka?

Możesz skorzystać z naszej bezpłatnej diagnostyki sprzętu!

Kategorie

  • MacBook Pro
  • MacBook Air
  • iMac
  • iPad
  • iPhone
  • Akcesoria
  • Części

Usługi

  • Diagnostyka Apple
  • Rozbudowa komputera Apple
  • Czyszczenie Apple
  • Naprawa Apple
  • Wymiana komponentów
  • Naprawa Apple po zalaniu
  • Odblokowanie iPhone
  • Odzyskiwanie danych Apple
  • Wymiana ekranu iPhone
  • Wymiana baterii iPhone

Kontakt

+48 796461536
+48 692461536
Tani MacBook
MacOutlet Sp. z o.o.
Ludwika Waryńskiego 10
00-631 Warszawa
Facebook
Instagram
YouTube

© 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone. Właścicielem marki TaniMacBook jest MacOutlet Sp. z o. o. Wykonanie: ARTNATION

%d